Start/ Målvaktshandskar Junior/ LTX PRO Siege Junior
One Glove · LTX Pro-serien

LTX PRO Siege Junior

  • Vald av Premier League-målvakter
  • 100 000 + målvakter litar på våra produkter
  • Slitstark konstruktion
Endast 7 kvar i lager

Välj storlek

Välj en storlek först.

Komplettera kittet
999 kr

Packas idag
om du beställer inom

00t: 00m: 00s
Apple Pay Google Pay Maestro Mastercard MobilePay Shop Pay Visa
  • Fri frakt över 999 kr 1–3 vardagar från svenskt lager
  • Retur i Sverige 30 dagars öppet köp — aldrig retur till England
  • Vi är målvakter Svensk kundservice av folk som själva står i mål
Hämtning tillgänglig på TiMa Goalie ABVanligtvis redo inom 24 timmar
Lee Baxter
Lee BaxterIFK Göteborg
★★★★★
Imponerad av produkterna och supporten.
Hilda I
Hilda IHammarby F19
★★★★★
Bästa handskarna jag använt mig av, snabb leverans och bra kundsupport!
Johan B
Johan BHelsingborgs IF
★★★★★
Riktigt bra kvalité till ett grymt pris, håller bättre än vad jag haft innan.
Produktdetaljer

LTX Pro Siege Junior– Ny premium målvaktshandske med Hyla Hybrid cut

LTX Pro Siege Junior ger unga målvakter tillgång till One Gloves senaste premiummodell – vit med Siege Bronze-detaljer och en ny lättare Urgotract-kropp för överlägsen andningsförmåga. Samma 4 mm Pro Grade Contact-latex, Pre-curved Hyla Hybrid cut och Speed Sleeve-ingång som seniorversionen, anpassad för juniora händer.

Pre-curved Hyla Hybrid cut – sitter rätt från start

Den Pre-curved Hyla Hybrid cut är förkrumpad efter handens naturliga form – ingen inkörningstid. Hyla-cutten maximerar kontaktytan mot bollen och den förlängda V palm-konstruktionen ger mer handske mot bollen vid varje räddning – för unga målvakter som vill ha premiumkänsla direkt.

Urgotract-kropp och Speed Sleeve-ingång

Urgotract-kroppen är lättare och mer andningsbar – handen hålls sval och bekväm under hela matchen. Speed Sleeve med soft-touch pull tab gör det enkelt för unga målvakter att ta på handsken snabbt och självständigt. Echo Form 2.0 innergreppet formar sig efter handen.

För vem passar LTX Pro Siege Junior?

LTX Pro Siege Junior passar unga målvakter med erfarenhet som vill ha One Gloves senaste och mest avancerade konstruktion. Del av Siege Pack – för juniorer som vill ha det allra bästa i en exklusiv design.

 

Leverans, byte & retur

Vi strävar efter leverans inom 2–3 vardagar. Du får spårningsinformation via mejl när ordern skickas.

Du har 20 dagars ångerrätt från den dag du tog emot produkten. Varan ska vara oanvänd, i originalskick och ha etiketter och förpackning kvar. Returfrakt debiteras med 59 kr.

Skötselråd

Förtvätta nya handskar före första användningen och låt dem torka naturligt.

Fukta handflatorna lätt under spel för att aktivera latexen och få bästa möjliga grepp.

Tvätta handskarna direkt efter användning i ljummet vatten, högst 30 °C. Krama ur vattnet försiktigt utan att vrida.

Låt torka naturligt borta från element, torktumlare och direkt solljus. Förvara svalt när handskarna är torra.

Kundrecensioner

Vad målvakterna säger

5
★★★★★
Baserat på 1 verifierat köp
målvakter världen över
Onegrip i siffror
200 000+

målvakter världen över

Utvalt för målvakter som vill ha rätt passform, grepp och trygg support.

4,8 / 5
Betyg på Trustpilot
2–3
Vardagars leverans från Sverige
20
Dagars ångerrätt
Detaljerna som gör skillnad

Så är LTX PRO Siege Junior byggd

LTX Pro Siege Junior ger unga målvakter tillgång till One Gloves senaste premiummodell – vit med Siege Bronze-detaljer och en ny lättare Urgotract-kropp för överlägsen andningsförmåga. Samma 4 mm Pro Grade Contact-latex, Pre-curved Hyla Hybrid cut och Speed Sleeve-ingång som seniorversionen, anpassad för juniora händer.

4 mm Pro Grade Contact-latex01
Grepp

4 mm Pro Grade Contact-latex

Samma 4 mm Pro Grade Contact-latex, Pre-curved Hyla Hybrid cut och Speed Sleeve-ingång som seniorversionen, anpassad för juniora händer.

Pre-curved Hyla Hybrid cut – sitter rätt från start02
Passform

Pre-curved Hyla Hybrid cut – sitter rätt från start

Den Pre-curved Hyla Hybrid cut är förkrumpad efter handens naturliga form – ingen inkörningstid. Hyla-cutten maximerar kontaktytan mot bollen och den förlängda V palm-konstruktionen ger mer handske mot bollen vid varje räddning – för unga målvakter som vill ha premiumkänsla direkt.

Urgotract-kropp och Speed Sleeve-ingång03
Handled

Urgotract-kropp och Speed Sleeve-ingång

Urgotract-kroppen är lättare och mer andningsbar – handen hålls sval och bekväm under hela matchen. Speed Sleeve med soft-touch pull tab gör det enkelt för unga målvakter att ta på handsken snabbt och självständigt. Echo Form 2.0 innergreppet formar sig efter handen.

Grepp, hållbarhet och passform
Vägledande profil

Grepp, hållbarhet och passform

Torrt grepp
Utmärkt
Vått grepp
Mycket bra
Hållbarhet
Mycket bra
Tighthet
Tight

Profilen är en vägledande jämförelse baserad på material, cut och avsedd användning i produktbeskrivningen – inte ett laboratorietest.

Passar den dig?

Välj LTX PRO Siege Junior om…

Ja, om du
  • ✓Unga målvakter som vill ha rätt teknik och passform för mindre händer
  • ✓Du prioriterar grepp, kontroll och en säker känsla
  • ✓Du föredrar Hyla Hybrid cut med mer plats för fingrarna
Nej, om du
  • ✕Du vill ha en så tight handske som möjligt
  • ✕Du behöver seniorstorlekar från 7,5 och uppåt
Alla cuts
Onegrip community

Gjord för spelet.

Siege i rörelse — greppet, passformen och känslan, filmat på plan. Klippen spelas utan ljud, tryck på högtalaren för att höra dem.

01
Greppet4 mm Pro Grade Contact-latex
02
PassformenSL cut runt varje finger
03
HandledenAvtagbart strap

Klipp från Onegrips målvaktscommunity och samarbeten.

Betrodda av stjärnor

Målvakterna bakom oss

Gör som målvakter i Premier League, WSL och Allsvenskan, bär ONE.

Johan Brattberg
Helsingborgs IF

Johan Brattberg

”"Använt mig av handskar från Onegrip i två år nu, bästa jag haft.”
Hilda I
Hammarby F19

Hilda I

”Bästa handskarna jag använt mig av, snabb leverans och bra kundsupport!”
Akis
Vasalunds IF P2017

Akis

”Spelar med själförtroende i varje match med dessa handskar!”
Varför den sticker ut

Därför väljer målvakter LTX PRO Siege Junior

LTX PRO Siege Junior kombinerar 4 mm Pro Grade Contact-latex med Hyla Hybrid cut och egenskaper hämtade direkt från produktens konstruktion och avsedda användning.

Av målvakter. För målvakter.

Av målvakter. För målvakter.

Vi står själva i mål — och plockar sortimentet därefter.

01

4 mm Pro Grade Contact-latex

Samma 4 mm Pro Grade Contact-latex, Pre-curved Hyla Hybrid cut och Speed Sleeve-ingång som seniorversionen, anpassad för juniora händer.

02

Pre-curved Hyla Hybrid cut – sitter rätt från start

Den Pre-curved Hyla Hybrid cut är förkrumpad efter handens naturliga form – ingen inkörningstid. Hyla-cutten maximerar kontaktytan mot bollen och den förlängda V…

03

Urgotract-kropp och Speed Sleeve-ingång

Urgotract-kroppen är lättare och mer andningsbar – handen hålls sval och bekväm under hela matchen. Speed Sleeve med soft-touch pull tab gör det enkelt för unga målvakter att ta på…

04

Skickas från Sverige

Snabb leverans från vårt svenska lager utan dolda tullavgifter.

05

20 dagars ångerrätt

Prova passformen hemma och returnera oanvänd vara i originalskick enligt returpolicyn.

06

Vi är målvakter

Vi hjälper dig att välja rätt cut, storlek och handske för din nivå.

Fler modeller

Hitta din favorit!

Vanliga frågor

Bra att veta om LTX PRO Siege Junior

Behöver du hjälp att välja?

Kontakta oss så hjälper vi dig att jämföra storlek, cut och användningsområde innan du beställer.

Kontakta oss
Vilken storlek på målvaktshandsken ska jag välja?

Välj normalt samma storlek som du haft i andra märken. Använd storlekstabellen på sidan och tänk på att Hyla Hybrid cut påverkar hur tajt handsken känns.

Hur gör jag om jag vill byta eller returnera handsken?

Du har 20 dagars ångerrätt från att du tagit emot varan. Produkten ska vara oanvänd, i originalskick och ha etiketter och förpackning kvar. Följ instruktionerna på retursidan.

När kommer mina målvaktshandskar?

Vi strävar efter leverans inom 2–3 vardagar. Du får spårningsinformation via mejl när ordern skickas.

Du kanske också gillar

Komplettera looken

Liquid error (sections/onegrip-recommendations line 44): comparison of String with 0 failed